גיוס כוחן של מערכות ניהול אנרגיה במשאבי אנרגיה מבוזרים

בשוק האנרגיה המתפתח במהירות של היום, לא ניתן להפריז בחשיבותן של מערכות ניהול אנרגיה (EMS). יותר ויותר מפעילים פונים למשאבי אנרגיה מבוזרים (DER) כמו אתרים פוטו-וולטאיים (PV) עם מערכת אחסון אנרגיה מבוססת סוללות (BESS) ורשתות מיקרו (מיקרוגריד) המשלבות מקורות אנרגיה שונים. EMS מתגלה ככלי מרכזי באופטימיזציה של יעילות ואמינות אנרגטית.
מערכות ניהול אנרגיה EMS

היתרונות העיקריים של EMS בניהול DERs הם רבים: ראשית, מערכות ניהול אנרגיה- EMS, מאפשרות ניטור ובקרה בזמן אמת, ומאפשרות למפעילים לעקוב בצורה חלקה אחר ייצור, אחסון וצריכת אנרגיה. לדוגמה, באתרי PV המצוידים ב-BESS, EMS מנהלת באופן מושכל את האחסון והפריקה של האנרגיה, ומבטיחה ניצול מקסימלי של אנרגיה סולארית תוך שמירה על יציבות הרשת.

באופן דומה, בתחום המיקרוגריד, שעשוי לכלול פאנלים סולאריים, טורבינות רוח ומחוללי דיזל, מערכות ניהול אנרגיה EMS ממלאות תפקיד מכריע באיזון מקורות האנרגיה המגוונים הללו. על ידי תיעדוף מקורות מתחדשים כאשר הם זמינים והשלמה עם חלופות לפי הצורך, EMS מבטיחה אספקת אנרגיה קבועה ויעילה, ומפחיתה את ההסתמכות על מקורות אנרגיה מסורתיים, פחות ברי קיימא.

השילוב של בינה מלאכותית (AI) במערכות ניהול אנרגיה EMS מסמן צעד מהפכני בקידום יעילות משאבי אנרגיה מבוזרים DER. האלגוריתם של הבינה המלאכותית יכול לחזות דרישת אנרגיה ודפוסי ייצור, מה שמאפשר התאמות יזומות לחלוקת אנרגיה ואחסון. יכולת חיזוי זו מועילה במיוחד באקלים שבו זמינות אנרגיית השמש והרוח יכולה להשתנות משמעותית. מערכות ניהול אנרגיה EMS מבוססות בינה מלאכותית, כגון ™Energynie של קונטאל סמארט אנרג'י, יכולות, בין היתר, לייעל את טעינת הסוללה בשעות שיא הייצור הסולארי, ולהפחית את הצורך באנרגיה המסופקת ברשת בתקופות שיא הביקוש.

יתרה מכך, EMS משופרות בינה מלאכותית יכולות לזהות ולתקן חוסר יעילות בזמן אמת, כגון זיהוי פאנלים סולאריים בעלי ביצועים נמוכים או חיזוי כשלים אפשריים בציוד. זה לא רק מבטיח את הפעולה האופטימלית של כל רכיב ב-DER אלא גם מאריך את תוחלת החיים של התשתית ומפחית את עלויות התחזוקה וזמני השבתה.

לסיכום, אימוץ מערכות ניהול אנרגיה כדוגמת ™Energynie בניהול DERs כמו אתרי PV עם BESS ומיקרוגריד מורכבות, זו לא רק מגמה אלא הכרח לניהול אנרגיה יעיל, בר קיימא ואמין. השילוב של AI מעלה עוד יותר את היכולת של EMS, ומבשר על עידן חדש של מערכות ניהול אנרגיה חכמות ואוטונומיות המסוגלות לעמוד בדרישות של עתיד ירוק יותר ובר קיימא.

לשיתוף הפוסט

מאמרים נוספים

לקביעת פגישה השאירו פרטים

מערכות ניהול אנרגיה EMS
גיוס כוחן של מערכות ניהול אנרגיה במשאבי אנרגיה מבוזרים
שי גרשון - Shai Gershon

שי גרשון

מנכ”ל משותף

אודות:

מהנדס חשמל ומחשבים ובוגר תכנית לתואר שני – מנהל עסקים למנהלים של האוניברסיטה העברית, עוסק ביישום טכנולוגיות חדשות במפעלי תעשייה מזה כשני עשורים.

השכלה: 

מהנדס חשמל ומחשבים מאוניברסיטת בן גוריון, בוגר תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית.